بازاریابی در اینستاگرام (اینستاگرام مارکتینگ) ورژن 2019- بخش سوم

بازاریابی در اینستاگرام (اینستاگرام مارکتینگ) ورژن 2019- بخش دوم
اکتبر 13, 2019
ارزیابی کیفیت تولید محتوا-رویکرد روانشناسی-قسمت اول
دسامبر 4, 2019
نمایش دادن همه

بازاریابی در اینستاگرام (اینستاگرام مارکتینگ) ورژن 2019- بخش سوم

Photo by Jakob Owens on Unsplash

5- ویدئو یا عکس؟! کدوم برای بازاریابی اینستاگرامی بهتر جواب میده؟

این یکی از مواردی بود که در یکسال گذشته خیلی باهاش کلنجار رفتم و روی مخ خودم بود. آخه مثلا وقتی میبینی ویدئوی طرف چند صد هزار ویو میخوره؛ حسابی برانگیخته میشی که بری روی ویدئو کار کنی و احتمالا هم توی ذهنت این مورد نقش ببنده که، خب این حتما بهتر جواب میده. اما در مورد این موضوع، نکات جالبی دارم که، در زیر به اونا اشاره میکنم:

 • موضوع خیلی مهمه! مثلا در بدنسازی اگه به من بگی عکس آرنولد بیشتر میتونه بازخورد بگیره یا فیلم تمرینش؛ میتونم بهت بگم به احتمال زیاد فیلمش بیشتر برات کنتور می اندازه!
 • در فیلم، تصویر ابتدایی خیلی مهمه! شما یه فیلم محشر و همه چی تموم بذار ولی عکس اول فیلم که قبل از لود شدن کامل نمایش داده میشه رو غیر جذاب و داغون بذار! احتمالا حسابی تو ذوقت میخوره!
 • در آمار پشت هر پست، به نظر میاد ریچ عکس ها از ریچ فیلم ها بهتر باشه.(ریچ رو در مطالب بعدی براتون توضیح میدم داستانش چیه). موضوع جالبی که هست اینه که، گویا اینستاگرام  زمانی که از چند ثانیه روی فیلم مکث کنین یک ویو حساب میکنه(نمیدونم این ثانیه ها دقیقا مقدارش چقدره!) اما حتی شما اگه فیلم رو بدون لود کردن از روش رد هم بشی؛ یه دونه ریچ براش حساب میشه! حالا اتفاقی که میوفته اینه که، مثلا یه ویدئو ده هزارتا ریچ داره اما، ویوش کلا 2 هزارتا هم نیست! در ویدئو اگر تا انتهای ویدئو دیده بشه ما میتونیم بگیم ویدئو مؤثر بوده.
  اما داستان عکس متفاوته! شخص چه عکس مارو کامل باز کنه و چه فقط با دیدن سایز کوچیک اون در اکسپلور، از روش رد بشه؛ یه دونه ریچ حساب میشه براش و این یعنی اگر عکسی ده هزار ریچ داره؛ واقعا ده هزار بار محتوای ما تمام و کمال دیده شده(کاری ندارم محتوا مخاطب رو درگیر کرده یا نکرده!)
  با این دو توضیحی که براتون دادم؛ یک ویدئو با ریچ بالاتر نسبت یه یک عکس با ریچ پایین تر اما نزدیک، در حوزه نرخ دیده شدن واقعی عقب تر از عکس هستش!
 • از طرفی اگر پیج شما عکس نوشته داشته باشه و پس زمینه نوشته هاتون، اصلا منظره یا تصویر خاصی نباشه(مثلا یه قاب ساده)، میتونین به قطع بگین مخاطبینی که درگیر این پست میشن؛ به مراتب خالص تر و بهتر از مخاطب بقیه عکس ها و فیلم ها هستن. بذارین یه مثال بزنم تا براتون روشن تر شه.
  مثلا شما فرض کنین یک پیج فیتنس و بدنسازی دارین. کسایی که قبلا با ربات کار کردن میدونن که، همیشه در پیج ها از کشور های دیگه هم بعضا عضو وجود داره چون همه کس رو براش درخواست می فرستادیم.
  حالا یه فیلم از آرنولد میذاریم. مهم نیست شخص اسپانیایی باشه یا ایرانی. در هر حالت آرنولد شخصیت جهانی داره و این خودش باعث میشه مخاطب های بیشتری با این پست تعامل داشته باشن و بعضا نرخ های فضایی بگیریم!
  عکس آرنولد هم مثل مورد بالا همین اتفاق میتونه براش بیوفته!
  اما فرض کنیم روی یک زمینه ساده ی رنگ، نکته ای پیرامون روش های تمرینی آرنولد نوشته ایم. زبان فارسی و این تصویر، فقط برای ایرانی ها معنا و مفهوم داره یا نهایتا برای افغانی های فارسی زبان! در نتیجه نرخ تعامل با این پست قطعا کمتر میشه اما، این پست ارزش بیشتری داره چون، فارسی زبان هارو درگیر خودش کرده و خب مفهوم رو به مخاطبین خاص تری منتقل کردیم.
  در این موارد با قاطعیت میگم که، عکس ها بسیار کارآمدتر هستن و در درجه بعد هم، فیلم هایی که، صرفا فارسی زبان ها محتوای اون رو درک بکنن و البته تصویر آشنای جهانی در اون وجود نداشته باشه.(به عبارتی میخوام بگم اگه همون فیلم آؤنولد رو صدای فارسی روش بذاری ولی محتواش تمرینای آرنولد باشه؛ باز هم خارجی زبان ها رو میتونه جذب خودش بکنه همون طور که ما فارسی زبان ها هم، کلیپ های خارجی رو زیاد میبینیم حتی اگر واقعا ندونیم در اون کلیپ داره چی گفته میشه.)
  خاصیت دیگه تصویر اینه که، اگر بعضی استاندارد هارو باهاش رعایت کنی؛ میتونی مفهوم رو در سطح جهانی منتقل کنی و این برای ما ایرانیان، سودی نداره مگر اینکه، آمار بیشتر نیاز داشته باشیم یا اینکه، محصولمون قابلیت عرضه در فضای بین الملل رو داشته باشه. البته یه سود دیگه هم داره! ناخودآگاه وقتی ویوی ویدئو یا ریچ یک عکس بالا بره؛ نسبت به حالت عادی ممکنه ایرانی زبان های بیشتری هم پست مارو ببینن. البته این صرفا یک احتماله همون طور که ممکنه خارجی ها بیشتر دیده باشن محتوای مارو!

6- چطور پست بذاریم؟ استوری به چه صورتی باشه؟ تعداد پست گذاری رو براش حرفی داری تا بتونیم در حوزه بازاریابی اینستاگرام موفق بشیم؟

یکی از مواردی که شاید فکر شما رو هم در ابتدای راه به خودش مشغول کنه این هستش که، وقتی میخوام پست بذارم باید چه فاکتورهایی رو رعایت کنم تا پست من بیشترین گیرایی رو داشته باشه و به نسبت، بازده خوبی رو بده؟!
اینکه بخواهیم برای پست ها اصول از پیش تعیین شده ای رو تعیین کنیم؛ در اینستاگرام زیاد ممکن نیست اما، باز هم می شود مواردی را مد نظر قرار داد تا، بازدهی بهتری را داشته باشیم. به نکات زیر می توانید در این مورد خاص، دقت کنید:

 • ترجیحا پست هایی مربعی طراحی کنید و در مرحله بعد، پست های عمودی بهتر هستند. فرقی نمی کند که، از عکس استفاده می کنیم یا فیلم. این قانون مختص فعالیت در اینستاگرام است.(پست های 800*800 پیکسل، پست های بسیار مناسبی هستند.)
 • کیفیت عکس های خود را بسیار بالا نبرید! سعی کنید DPI عکس ها را، 72 در نظر بگیرید. اگر کیفیت عکس ها بسیار بالا رود و در نتیجه حجم لود نهایی، بیشتر شود؛ امکان پرش کاربر از روی پست ما، بیشتر خواهد شد. البته این قانون عمومی است اما، می تواند استثنا هم داشته باشد.
 • در صورتیکه عکس ما خودش به تنهایی مفهوم را می رساند؛ آن را به تنهایی پست می کنیم و در صورتیکه، نیاز به راهنمایی دارد؛ یک جمله کوچک بر روی یک عکس، می تواند راهگشا باشد. برای مثال فرض کنین پیج شما، در مورد طبیعت هستش. عکس یک قناری به تنهایی گویای تمام زیبایی خودش هست و نیازی به توضیح روی عکس ندارد اما، یک پیج روانشناسی که بیشتر نوشته هایی را به صورت عکس، پست گذاری میکنه؛ باید عنوان پست هاش گیرا و خوانا باشه. فکر کنین عکس هاتون در اکسپلور اینستا قراره نمایش داده بشه و در اون ابعاد کوچک، شخص مورد نظر باید بتواند محتوای عکس شما را در یک نگاه متوجه شود.
 • در صورتیکه از فیلم ها برای پست گذاری استفاده می کنین؛ حتما یک عکس اولیه برای ویدئوتون طراحی کنین و اون رو به اول فیلم اضافه کنین. این کار باعث میشه شانس بیشتری برای بدست آوردن مخاطب داشته باشین. اینکه عکس اول فیلم باید چطور باشه؛ در یک کلام باید بهتون بگم که، با یک جمله باید به من بتونین بگین چی داخل ویدئوتون هست و ضمنا در این جمله باید موضوع رو برای من جذاب تعریف کنین. برای مثال: اگر کلیپ شما در مورد یک طوطی نایاب هستش؛ میتونین بنویسین این فیلم در مورد یک طوطی است! اما این جمله گیرایی لازم را نخواهد داشت. اگر بنویسید نایاب ترین طوطی جهان که، یک عدد از آن وجود دارد؛ احتمالا نرخ درگیری مخاطبین شما بیشتر خواهد شد.
 • استفاده از رنگ های مناسب رو از یاد نبرین. رنگ های سفید و خاکستری خنثی هستند و نمی تونن زیاد چشم مخاطبین رو سورپرایز کنن اما، قرمز، زرد و طلایی احتمالا معجزه می کنند. فراموش نکنین که، اینستاگرام رسانه تصویری هستش و زمانی که از تصویر داریم صحبت می کنیم؛ باید توانایی نوازش چشم مخاطب رو داشته باشیم!
 • اگه کپشن مهمی داری که میخوای مخاطبین بخونن؛ تجربه من میگه که، اینو حتما ذکر کن روی پستت. اگه عکسه؛ یه جایی از اون رو به این موضوع اختصاص بدین و اگر ویدئو دارین؛ عکس اول که باید طراحی شه رو، حتما باید با فرض ارجاع به کپشن طراحی کنین.
 • یکی از مواردی که، برای خیلی از افراد نگران کننده هستش اینه که، ما طراحی حرفه ای بلد نیستیم و چطور میتونیم با شرکت هایی مقابله کنیم که، طراح متخصص دارن؟ این افراد احتمالا این دیدگاه رو دارن که، طراحی حرفه ای نرخ تبادل بالاتر رو از آن خودش میکنه و در این جنگ نابرابر، ما شانس خاصی نداریم. اما جونم براتون بگه که، این صرفا یک افسانه اس و واقعیت نداره! بارها و بارها برای خودم پیش اومده که، پستی با کیفیت عادی استفاده کردم و از بقیه نرخ تبادل بیشتری داشتم!
  یادتون باشه در حوزه رسانه های اجتماعی، خود محتوا از زرق و برق اون بیشتر کارآمده و مردم دیگه دنبال چیزایی واقعی ان! شاید اگر شما آدمی باشین که، گزارش های واقعی از محیط کاری و فعالیتتون تهیه کنین؛ بیشتر از شخصی موفق باشین که، در استودیو دست به کار میزنه ولی محتوای واقعی نداره. در نتیجه امروزپ موبایلتون یک ابزار فوق قوی هستش که، میتونه شما رو در هر جنگی پیروز کنه. دنبال محتوای ناب و به درد بخور باشین و فکرتون رو درگیر حواشی نکنین.
راهنمای تولید پست برای اینستاگرام در حوزه بازاریابی اینستاگرامی

در روز چند تا پست بریم بهتره؟(راهنمای پست گذاری در اینستاگرام)

این مورد قطعا به بیزنس شما بستگی داره. اما چطور؟!
فرض کنیم یک پیج زدیم که، وظیفه اش انتقال اخبار هستش؛ تازه لحظه به لحظه هم قراره این موضوع رو پوشش بدیم. در این صورت ممکنه در یک ساعت، حتی نیاز باشه 5 پست طراحی و بارگذاری کنیم.
حالا فرض کنین پیجی زدیم که، متعلق به یک کارخونه صادر کننده سیمان هستش. بالاخره دوست داشتیم در اینستاگرام فعالیت کنیم و از روند کارامون، بعضی همکارا رو مطلع کنیم. فکر میکنین چقدر باید پست بریم؟ شاید هفته ای یک پست! طبیعتا پست های ما، مخاطبین محدودی داره و حتی همین مخاطبین، خیلی علاقه ندارن هر روز از امور کارخانه ما مطلع بشن.

دو مثال بالا رو زدم که براتون بگم: هیچ قانون کلی ای در این زمینه وجود نداره و اگه کسی خواست کلا براتون در این زمینه خط کش گذاری کنه و بهتون فرمول بده؛ احتمالا زیاد اطلاعات و درک واقعی ای از این فضا نداره!

اما استوری رو باهاش چکار کنیم؟(راهنمای استوری گذاری در اینستاگرام)

این یکی یه ذره حال و هواش فرق میکنه. میخوای بدونی توی استوری چی میذارن؟! کافیه یکم به استوری های دوستات توجه کنی! دوستت داره لب ساحل قدم میزنه و دوست داره یک استوری در لحظه بذاره! داره قهوه میزنه میخواد به بقیه بگه که الان کافی شاپم استوری میره و…
استوری از دید من، یکم حال و هوای صمیمی تری داره. مسائلی درونش گفته میشه که، شاید درجه اهمیت کم تری نسبت به پست دارن اما، ملموس تر هستن و حس همدلی و هم دردی در اونا بیشتراز پست هستش. این موارد از حال لحظه ای شما میگه و حتی بیشتر از 24 ساعت هم، نمی مونه مطالبش! حالا حتی شما اگه صاحب کسب و کارم باشین؛ بالاخره کسب شما از این محتواها داره!
تجربه بهم ثابت کرده که، استوری اگه رنگ و لعاب داشته باشه و طراحی بشه بهتره. از طرفی بعضی میگن تداوم استوری گذاری و بدون توقف بودن اون، آمار دیدنش رو بالا میبره اما، من شخصا نتیجه عکس گرفتم و نمیتونم طبیعتا این مورد رو توصیه کنم(حتی شخصا خیلیا رو آنفالو کردم چون پشت سر هم استوری میذاشتن). شما باید حال و هوای بیزنس خودتون و مخاطبینتون رو کم کم بدست بیارین و در نهایت متوجه شین چقدر باید پتانسیل برای این مورد بذارین. البته اگر وبسایتی دارین؛ استوری و لینکی که میتونه در اون قرار بگیره(البته برای پیج های بزرگ) پوئن خیلی مثبتی براتون خواهد بود و حتما روی اون وقت بذارین.

7- کدوم فاکتورا توی اینستاگرام مهمتر هستن؟! لایک، کامنت، اشتراک گذاری، ذخیره یا اکشن تیکن؟!

شاید توی ذوقتون بخوره اما باید بگم هیچ کدوم! بهتره ازتون بپرسم که، شما چی رو بیشتر مدنظر قرار میدین؟
حالا شاید بهم بگین خب مثلا اکشن تیکن برامون خیلی مهمه! چطور میتونیم اون رو بالا ببریم و به کدوم یکی از فاکتورای بالا، بستگی بیشتری داره؟ بازم متأسفم ولی اینم جواب قطعی نداره!
این قسمت رو انقدر در موردش چالش شخصی داشتم که، شخصا برای همین قسمت، تصمیم گرفتم این مقاله رو براتون بنویسم.
برای اینکه درک کنین چقدر این موضوع میتونه چالش برانگیز باشه؛ بهتره تعداد حالات دخیل رو حساب کنیم. خب اول باید بدونیم چندفاکتور در محاسبات ما وجود داره.

 • لایک(like)
 • کامنت(comment)
 • شر(share)
 • سیو(save)
 • اکشن تیکن(action taken)
 • فالو(follow)

خب طبق فاکتورهای بالا، 6 عامل مهم در حوزه محاسبات اینستاگرامی وجود داره.
مورد بعدی که باید رعایت کنیم اینه که، از محاسبه حالات تکراری در دودوتا چهارتای خودمون خودداری کنیم.
اما در آخر می رسیم به محاسبه تعداد حالات… در ریاضی وقتی شرایط بالا برقرار باشه از فاکتوریل استفاده میکنیم. یعنی برای موضوع بالا، باید مقدار 6 فاکتوریل را محاسبه نماییم.
خب خب خب! برای اینکه واقعا بتونیم الگوریتم های اینستاگرام رو در حالت فوق بدست بیاریم؛ باید مقدار(6*5*4*3*2*1) رو محاسبه کنیم که در نهایت، عدد 720 بدست می آید! بله درست خوندین و 720 حالت رو باید محاسبه کرد و چون تعداد فاکتورها زیاد هستش؛ برهم کنش مقادیر رو نمیشه دقیقا بررسی کرد و حسابی کار پیچیده میشه!
چند نمونه براتون از تجربیات کاریم میارم تا بدونین هیچ الگوریتم ثابتی بر اینستاگرام حکم فرما نیست(البته برای ما صاحبان کسب و کار خود فیس بوک بلده چی به کجاس و میدونه داره چکار میکنه. گیجی فقط برای ماست!)

در عکس های زیر برای نمونه عامل ریچ(تعداد افراد منحصربه فرد که پست رو دیدن) رو میخوایم مورد سنجش قرار بدیم. همون طور که می بینید؛ در پست اول، تمامی فاکتورهای لایک، کامنت، ارسال و ذخیره بالاتر هستند اما، ریچ این عکس از دومی کمتره!

تأثیر فاکتور لایک-کامنت-شیر(ارسال)و ذخیره بر ریچ در اینستاگرام
تأثیر فاکتور لایک-کامنت-شیر(ارسال)و ذخیره بر ریچ در اینستاگرام و اثبات عدم تأثیرشان

حالا شاید بگین عامل پروفایل ویزیت مهمتره! خب الان مثال نقض این یکی رو هم در زیر براتون میارم:

تأثیر پروفایل ویزیت بر ریچ در اینستاگرام
تأثیر پروفایل ویزیت بر ریچ در اینستاگرام و رد این موضوع در بازاریابی اینستاگرامی

همونطور که دیدید؛ عکس دوم پروفایل ویزیت بسیار کمتری داره ولی افراد بیشتری این پست رو دیدنش.
فکر میکنم موضوع باید به اندازه کافی براتون روشن شده باشه. پس بهتره بیشتر از این ادامه ندیم که آبروی بعضی مدرسین این حوزه نره!

8- در مورد بلاک شدن حساب کاربریمون چیز خاصی برامون داری بگی؟

اوایل وقتی اینستاگرام بلاک میکرد؛ یه مدت باید بیخیالش میشدیم و باهاش کار نمی کردیم تا مارو ببخشه و بذاره دوباره فعالیت کنیم.
اما اخیرا اینستاگرام دو نوع بلاک در نظر گرفته. یک بلاک کلی و یک اکشن بلاک. بلاک کلی رو که توضیح دادیم اما، اکشن بلاک یعنی چی؟ یعنی یک حرکت خاص مثلا لایک کردن پشت سر هم رو وقتی زیاد انجام بدیم؛ اینستاگرام این حرکت خاص رو بلاک میکنه و کاری به بقیه کاراتون نداره.
کلا وقتی از بلاک شدن صحبت میشه؛ چند راه پیشنهاد میشه که البته این امور خیلی قطعی نیستن! این امور در زیر لیست شده اند:

 • تغییر اطلاعات بیو
 • تغییر لینک بیو
 • عدم فعالیت چند روزه(هیچ فعالیتی انجام نشود)
 • خروج و ورود مجدد به صفحه کاربری
 • پیگیری از طریق خود فیس بوک(راهی بس طولانی و نیاز تسلط به زبان انگلیسی. این مورد به خاطر تعداد بالای پیج های اینستاگرام، به این راحتی قابل پیگیری نیست.)

9- سخن آخری برامون در حوزه اینستاگرام مارکتینگ داری؟!

حتما دارم. تا اینجای مطلب رو اگر با من همراه بودی؛ قطعا متوجه شدی خیلی از ریزه کاریای شغلیمو برات رو کردم و میتونم بگم چیز خاصی دیگه برای پنهون کردن ندارم. ممکنه در گذر زمان این مقاله رو بروز کنم ولی قطعا هدفم پنهان کاری نبوده. اما یک نکته جالب در جای جای این متن وجود داشت.

اینکه گاهی بعضی از موارد ممکنه شخصی کار بدن و قاعده کلی ندارن.

دانشگاه بازار

همه ما وقتی به دنبال راه اندازی بیزنس هستیم؛ منتظریم همه چیز رو برامون فرمول بندی کنن اما، صادقانه باید گفت همیشه فرمولی وجود ندارد! گاهی فرمول منحصر به فرد شما باید ساخته بشه و این امر میسر نخواهد شد مگر اینکه همین امروز دست به کار بشین و یک صفحه کاربری راه بندازین. کلی عضو میان و کلی عضو هم هر روز از صفحه شما میرن. در آخر عده ای همیشه یار وفادار شما خواهند بود. از این یاران وفادار، تعداد معدودی به محصولتون علاقمند میشن و از این علاقمندان، فقط افراد محدودی خرید می کنن. حالا هرچه شبکه اتون گسترده تر باشه؛ شانس پیروزی بیشتر میشه…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
15 − 6 =