دوره آموزش فروش به سبک کف بازار
مارس 28, 2020
نمایش دادن همه

چگونه یک بیزنس پلن بنویسیم؟(کاملترین آموزش)

Photo by William Iven on Unsplash

خب از تمام آموزش های بازاریابی، فروش، مذاکره و.. که بگذریم؛ نوشتن بیزنس پلن(business plan) یا نقشه کسب و کار(بعضیا هم میگن طرح کسب و کار)، یکی از اون مواردیه که، نوشتنش میتونه کلی فایده براتون داشته باشه. از اینکه بخواین پرزنت کنین کسب و کارتون رو، تا اینکه بخواین براش سرمایه گذار پیدا کنین یا …
پس خیلی مهمه!

از طرفی نوشتن بیزنس پلن میتونه یه تله ی اجرایی برای کسب و کارتون باشه و شما رو ماه ها معطل کنه و خیلی از منابع مالیتون رو هدر بده! شاید بپرسین چطور میتونه این اتفاق بیافته؟! باید بگم اگه به دنبال بیزنس پلن های چند ده صفحه ای یا چند صد صفحه ای برین؛ یا بیش از حد نوشتارشو فنی کنین؛ یک نقشه کسب و کار میتونه به یک تراژدی برای شما تبدیل بشه.

در این دوره آموزشی قصد دارم نوشتن یه بیزنس پلن خیلی خیلی ساده، کامل و کار راه انداز رو بهتون یاد بدم که بتونین خیلی راحت در حد 10 الی 20 صفحه، نهایتا نقشه کلی کسب و کارتون رو طراحی و اجرا کنین.

پس با من این سلسله مقالات رو همراه باشین که کلی حرف دارم براتون.


قبل از اینکه بخواین خوندن مقاله رو ادامه بدین؛ اگه حال و حوصله نوشتن بیزنس پلن رو ندارین و میخواین یه حرفه ای براتون این کار رو انجام بده؛ بهتره دکمه پایین رو کلیک کنین و ادامه مسیر رو بذارین یه حرفه ای براتون ادامه بده.


چرا بیزنس پلن؟ کاربردش چیه واقعا؟

احتمالا اولین موردی که در برخورد با یک کار طاقت فرسا باید از خودتون بپرسین این هستش که، واقعا چرا باید انجامش بدم؟! چه سودی میتونه برام داشته باشه؟! در زیر تعدادی از منافع طرح کسب و کار رو برای شما نام میبرم تا بدونین با چه مورد کلیدی ای در کسب و کارتون طرف هستین:

 • طرح کسب و کار برای گرفتن یک شریک کسب و کار میتونه شما رو کمک کنه.
 • یک بیزنس پلن خوب میتونه سرمایه گذار رو مجاب کنه تا روی بیزنستون سرمایه گذاری کنه.
 • نقشه کسب و کار برای مدیرعامل و پرسنل اجراییتون حکم شناخت مسیر کسب و کار و هماهنگ کننده ی ذهن هاشون رو داره.
 • طرح کسب و کار از هدر رفت منابع شما جلوگیری میکنه.
 • میتونه مثل یه دفترچه ی راهنمای اجرایی برای کسب و کارتون در نبود شما باشه.
 • و…

اگه بازم بخوایم از منافع بیزنس پلن بگیم؛ هنوز هم تعدادی منفعت ناگفته هست اما فکر میکنم تا همینجای راه هم خوب اهمیتشو درک کرده باشین. پس بهتره قدم هامون رو کمی برداریم و بذاریم جلوتر تا به بخش های مهم تر هم برسیم.

یک بیزنس پلن کامل از چه بخش هایی تشکیل میشه؟

قبل از اینکه بخوایم بریم به بطن آموزشمون باید بدونیم فضای کلی طرح کسب و کار از چه مواردی تشکیل میشه و اصلا قراره در چه فضایی دست به نوشتن ببریم.

در زیر لیستی از مواردی رو مشاهده میکنین که حتما باید در یک بیزنس پلن خوب دیده بشه:

 1. فهرست مطالب
 2. خلاصه اجرایی
 3. ماهیت کسب و کار
 4. محصول یا خدمت
 5. بازار و رقبا
 6. طرح بازاریابی
 7. برنامه های عملیاتی
 8. پیش بینی های مالی
 9. تجزیه و تحلیل مالی
 10. ضمائم طرح

اینکه هر کدوم از موارد بالا دقیقا چه مفهومی دارن رو به مقاله بعدی موکول میکنم و شما رو فعلا با این مفاهیم تنها میذارم تا کمی روی اونها فکر کنین. تا مقاله بعدی فعلا خدانگدار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
19 + 21 =