ارزیابی کیفیت تولید محتوا-رویکرد روانشناسی-قسمت اول

بازاریابی در اینستاگرام (اینستاگرام مارکتینگ) ورژن 2019- بخش سوم
اکتبر 26, 2019
ارزیابی کیفیت تولید محتوا-رویکرد روانشناسی-قسمت دوم
ژانویه 14, 2020
نمایش دادن همه

Photo by Phil Desforges on Unsplash

چگونه محتوای جذاب تولید کنیم؟ اصلا تولید محتوا یعنی چه؟ چگونه یک محتوای خوب تولید کنم تا باب میل مخاطبم باشد؟ ملاک های سنجش کیفیت محتوای تولید شده چیست؟
در بالا سؤالاتی را می بینید که، هر تازه وارد یا کارکشته حوزه تولید محتوا، دائم با آنها سر و کار دارد. حال خواه از جانب خودش باشد یا کارفرمایی که، وظیفه تولید محتوا را به او سپرده است.
مهم نیست تولید محتوا برای اینستاگرام باشد؛ برای یک وبسایت باشد یا برای هر رسانه ای که، به نوعی می تواند پیام شما را به مخاطب برساند. سنجش عملکرد و اثرگذاری محتوا، همیشه یکی از چالش های طرف های درگیر در این حوزه است.(کارفرما یا مجری)
در این مقاله سعی داریم آموزش کامل تولید محتوا و سنجش آن را، اما از دیدگاه روانشناسی کاربر(مخاطب یا مشتری) برایتان شرح دهیم. پس تا انتهای این سفر با ما همراه باشید تا، عجایبی را از دنیای مخاطبان خصوصا ایرانی ها برایتان بازگو کنیم.

فرقی ندارد شما یک تولید کننده محتوای حرفه ای باشید؛ کارفرمایی باشید که تصمیم به تولید محتوا برای کسب و کارتان گرفته اید و یا هر شخصی که علاقمند به این حوزه است. یک دغدغه مشترک میان همه ما وجود دارد:

درگیری بیشتر مخاطب با محتوای تولیدی توسط ما

دانشگاه بازار

سنجش محتوا امری به شدت کیفی

غالبا زمانی که، بحث محتوا پیش می آید؛ بیشتر توان فعالین در این حوزه، معطوف به ابزارها و سنجش محتوا از طریق آمارها می شود اما، در حوزه تولید محتوا حقیقتی نهفته است.

این موضوع در ابتدا باید با سنجه های کیفی بررسی شود و در مرحله بعد، می توانید کمی هم روی آمار کمی تکیه کنید.
موضوع سنجش کیفیت محتوا بیشتر از آنکه کمی و عددی باشد؛ امری کیفی است. این موضوع باید توسط هر فرد فعال در این حوزه به مقدار کافی مورد توجه قرار بگیرد.

دانشگاه بازار


در ادامه نکاتی را برای ارزیابی محتوا از بعد روانشناسی بیان خواهیم کرد که ثابت می کند سنجش با آمار و ارقام در این حوزه، می تواند ما را به خطا بیاندازد و عملا راه پیشرفت را، تا حد زیادی به روی ما ببندد.

چه عواملی می توانندکیفیت یک محتوای خوب و جذاب را تضمین کنند و باعث درگیری بیشتر مخاطبین شوند؟

متن شما باید از منظر شخصیت شناسی و رفتارشناسی بهبود یابد

در اینجا از پرسونا یا چیزهای مشابه و مرسوم سخن نمی گوییم بلکه، دقیقا از شخصیت شناسی ومتدهای مختلف در این حوزه، صحبت میکنیم. متدهای شخصیت شناسی و رفتارشناسی مرسوم بسیاری هستند که شما می توانید از آنها برای نوشته های خود استفاده کنید اما، ما در اینجا به یک متد نسبتا فراگیر و کاربردی اشاره خواهیم کرد.

در متد رفتارشناسی دیسک (DISC)  شما با چهار تیپ اصلی، سروکار دارید. کاری به تیپ های فرعی این متد نداریم اما، برای بهبود متن خود، باید به این چهار گروه اصلی توجه لازم و کافی را داشته باشید.

تیپ مدیریتی: کلی گرا، صریح، مستقیم، رک، عجول و سریع است

این تیپ، وظیفه محور بوده و عاشق بیزنس است. شما زمانی که، مخاطبی از جنس مدیریتی داشته باشید؛ نمی توانید قصه حسین کرد شبستری را برایش تعریف کنید! کمی پرچانگی برابر است با، خروج سریع از صفحه محتوای شما!
شاید محتوای تصویری، مورد مناسب تری برای این گروه باشد. البته اگر محتوای تصویری شما با جزئیات بیش از حد پر نشده باشد چون، این تیپ کلی گرا است و علاقه ای به جزئیات ندارد. شاید بهتر است بگویم: جزئیات این تیپ را کلافه می کند!
اگر متن خود را برای سئو(در وبسایتتان) تنظیم می کنید؛ بسیار مراقب کلمات کلیدی و طولانی شدن متن باشید!

تیپ اجتماعی: اهل شوخی، تفریح، سرگرمی، کلی گرا و البته معاشرتی است

شاید عبارت(ما خیلی باحالیم!) بتواند گویای حالات این گروه باشد. در نوشتن برای این تیپ شخصیتی می توانید زبان غیررسمی و دوستانه داشته باشید و حتی در جای جای متن مزاحی هم بکنید(البته با رعایت حدود اخلاقی!). انگیزش در متن شما نباید فراموش شود چون، این مخاطبان عاشق حوزه های انگیزشی اند. این دسته از مخاطبان همان هایی هستند که، احتمالا کامنت های مرامی زیر پست های شما می گذارند و اساسا دوستی و روابط دوستانه، جزئی از بازخورد آنها با جامعه اطرافشان است.
البته این تیپ هم با متن های طولانی زیاد نمی تواند کنار بیاید مگر اینکه، بتوانید جذابیت را در طول متن برای آنها حفظ کنید.(کمی شبیه ماجرای حسن کچل و سیب است!) محتوای تصویری به همراه انگیزش و رنگ های فرح بخش، شوخی و المان های شادی آور، می تواند برای ارتباط با این دسته کارگشا باشد.

تیپ متفکر: محاسبه گر، آنالیزگر، تصمیم گیری آهسته و کند، وظیفه محور و اهل چهارچوب ها، برنامه ها و استاندارد هاست

چهارچوب مقالهISI  شاید توسط یک تیپ متفکر طراحی شده است زیرا، قالب مشخصی دارد( مقاله هایی که، چهارچوب فنی و نوشتاری خاصی دارند و ارجاعات و منبع دهی های بسیاری را در انتهای آنها مشاهده خواهید کرد.)
این تیپ، حوصله زیادی برای مطالعه و بررسی جزئیات دارد. از انگیزش زیاد خوشش نمی آید. متون دارای دسته بندی را واقعا ترجیح می دهد. بولت گذاری و شماره گذاری تیترها، برای او عالی است و در متن خود برای این دسته حتما نیاز به دادن اطلاعات عددی دارید به طوریکه، هر چه آمار، اطلاعات و محاسبه های بیشتری را ارائه دهید؛ ارادت بیشتری را ار آنها دریافت خواهید کرد.
این تیپ یک جزئی نگر به تمام معناست و از این خصیصه نه تنها خسته نمی شود؛ بلکه لذت هم می برد.
اگر می خواهید محتوای تصویری برای این دسته تولید کنید؛ اینفوگرافیک های تحلیلی فوق العاده هستند. در ویدئو های موشن گرافی خود نیز، این مورد را رعایت کنید.(آمار و اطلاعات را به اندازه کافی ارائه دهید.)
این گروه سختگیرترین مخاطبان، شکاک ترین و البته با ثبات ترین آنها هستند. وقتی شما را تأیید کنند؛ واقعا باید به خود ببالید!

تیپ احساسی: مردم گرا، ریزبین(ولی کمتر از متفکرها)، عاشق شعر، طبیعت و ژانر رمانس

جزئیاتی که می خواهید برای این تیپ بازگو کنید؛ کمی جنسش با تیپ متفکر متفاوت است. اعداد و ارقام بیش از حد، می تواند فضا را خشک، بی روح و جدی کند. قلم ادبی برای این دسته از مخاطبان، قلم خوبی به شمار می آید و کمی می توانید به داستان سرایی هم بپردازید. از اینکه مطلب شما چگونه می تواند زندگی انسان ها را تغییر دهد بگویید. با روح آنها ارتباط بگیرید نه مغزشان!
این تیپ صبورترین تیپ بین چهارتای اصلی است و غالبا اگر تصمیم به پیگیری شما بگیرد؛ بیشتر از بقیه به این ارتباط ادامه می دهد.(تیپ متعهدی است)
به نظر می رسد؛ محتوای صوتی برای این گروه می تواند بهتر عمل کند و اگر حرفه ای تر باشید؛ محتوای ویدئویی می تواند غوغا کند. شوخی های عرفی و سرسنگین به میزان محدود، می تواند مفید باشد. آرامش در محتوای شما، برای این دسته شرط اول است. پس، از بکار بردن لغاتی با محتوای امنیت، صلح و پایداری غافل نشوید.

نکته تقلبی: ایرانی ها غالبا(دقت کنید برای همه اینطور نیست) ترکیبی از اجتماعی ها و احساسی ها هستند. برای همین است که، کسب و کار انگیزشی سالهاست فروش دارد و تعطیلی در این دکان نیست!
از طرفی برنامه های پر مخاطبی مثل ماه عسل را نیز در همین زمره قرار دهید. یک برنامه برای احساسی ها! با یک نگاه به وضعیت شبکه چهار و تعداد کم مخاطبانش(به عنوان شبکه ای علمی) می توانید تعداد اعضای دسته منطقی ها را در کشورمان حدس بزنید. حتی با نگاهی به رسانه های اجتماعی و طرفداری بسیار از محتواهای زرد در این حوزه، به حقانیت جمله بالا پی خواهید برد.
حتی در شبکه های رادیویی، صبح جمعه و رادیو آوا دو برنامه پرمخاطب هستند که، یکی محتوای طنز همراه با موسیقی و دیگری محتوای تخصصی در حوزه موسیقی دارد!
شما اگر بر روی دو حوزه اجتماعی ها و احساسی ها دست بگذارید؛ شانس بیشتری برای پیروزی در جلب مخاطب خواهید داشت.

دانشگاه بازار

رمز پر مخاطب شدن در حوزه اثربخشی محتوا

البته این بدان معنی نیست که، تمام مخاطبان این سبک محتواها، صرفا احساسی و اجتماعی اند زیرا، انسان ها تلفیقی از چهار گروه اصلی نام برده هستند.(باز هم به جمله چند سطر بالاتر بر می گردیم. ما از اکثریت جامعه سخن می گوییم نه همه!)

افرادی که ادعای پر مخاطب بودن محتوای خود را دارند؛ خواسته یا ناخواسته، به این رمز دست یافته اند.

دو نکته مهم در رابطه با آنالیز محتوا از طریق شخصیت شناسی یا رفتار شناسی

  • نکته اول: از دیدگاه متد دیسک(DISC) تمامی 4 حالت مذکور، در انسان وجود دارد اما، کم و زیاد آن مهم است. نکاتی که بیان کردیم؛ بر اساس غالب وجودی شخص است.
  • نکته دوم: تعاریف بالا را، می توان در متدهای دیگر نیز، چهارچوب بندی کرد و بر اساس آنها محتوا تولید نمود. هیچ اصراری بر استفاده از تنها متد دیسک نیست. مهم اشراف نگارنده محتوا بر حوزه شخصیت شناسی و شناخت جامعه بر اساس غالب شخصیت آنها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
30 − 9 =